W celu przetestowania trafił do nas nowy Neffos od TP-Link. Nie trzeba wiele wspominać o tej marce, gdyż jest nam już bardzo dobrze znana z oferowania produktów dobrej jakości w zdecydowanie korzystnych cenach. Smartfon, który do nas dotarł to Neffos C5 Plus. Zapraszamy do lektury.
Telefon przyszedł w biało – fioletowym małym pudełku. Przód pudełka ilustruje nam rzeczony model Neffosa i krótkie hasło „Larger and Smoother” (większy i bardziej elegancki).
W środku opakowania znajdujemy telefon a dalej pod fioletową tekturką baterię, ładowarkę, przewód USB, silikonowe przeźroczyste plecy na nasz telefon a także 1 sztukę folii zabezpieczającej na ekran (nie jest to hartowane szkło) a także instrukcję szybkiej obsługi, środki ostrożności, kartę gwarancyjną. W zestawie brakuje słuchawek.
Telefon wygląda bardzo klasycznie – przód czarny, tył szary. Jako, że w całości został wykonany z plastiku, nie jest zbyt ciężki nawet jeżeli włożymy do niego baterie która została dołączona do zestawu oddzielnie ( waży 150 gr a dokładne wymiary to wys. 146,7mm x szer. 72mm x gr. 10,15 mm). Nie zmienia to faktu, że jest wykonany solidnie – obudowa pod naciskiem nie ugina się, nie przesuwa i nie skrzypi. Smartfon jest zgrabny i smukły, dobrze leży w dłoni.
U góry wyświetlacza w lewym górnym rogu znajdują się: latarka przednia, główny aparat 2Mpx, czujnik światła i zbliżeniowy a nieco dalej na środku słuchawka. Na dole pod wyświetlaczem znajduje się napisane jasną wyróżniającą się na czarnym tle czcionką logo ,,neffos”.
Prawa strona standardowo została wyposażona w przycisk ON/OFF i głośności.
Z lewej strony nie mamy żadnych przycisków.
Od góry mamy do dyspozycji złącze słuchawkowe mini jack 3,5 a tuż obok niego port danych/ładowania. Umieszczone dosyć nietypowo bo zazwyczaj telefon ładuje się od spodu. W przypadku testowanego Neffosa od spodu znajduje się tylko mikrofon.
Plecy naszego testowanego Neffosa są koloru szarego jednak warto wspomnieć, że do dyspozycji mamy jeszcze 3 wersje kolorystyczne. Producent proponuje dodatkowo wersję jasno-szarą, niebieską (wpada w granat) a także czerwoną.
W górnej części pleców do dyspozycji mamy aparat tylny 5Mpx , latarka, na dole logo ,,tp-link” a poniżej logo znajduje się głośnik.
Specyfikacja techniczna:
Rozmiar i waga:
Wysokość: 146,7 mm
Szerokość: 72 mm
Grubość: 10,15 mm
Waga 150g
Wyświetlacz:
5,34 cali, FWVGA + (960 x 480)
201 PPI
TN
CPU:
MTK MT6580M
4*ARM Cortex – A7 1,3 GHz
GPU: ARM Mali-400 500 MHz
Pamięć wewnętrzna:
1 GB RAM+ 8 GB ROM
1GB RAM+16GB ROM
512MB RAM + 8GB ROM
Pamięć zewnętrzna:
Karta Micro SD (do 64 GB)
Aparat:
Aparat przedni 2 Mpx
Aparat tylny 5 Mpx
Sieć:
Dwie karty Micro SIM (Dual SIM Dual Standby)
3G WCDMA/2G GSM
TP7031A:
2G GSM: Pasmo 2/3/5/8
3G WCDMA: Pasmo 1/8
TP7031C:
2G GSM: Pasmo 2/3/5/8
3G WCDMA: Pasmo 1/2/5/8
Połączenia:
Wi-Fi 802.11b/g/n, 2,4 GHz
Micro USB
Bluetooth: 4,0
Czujniki:
Akcelerometr, czujnik oświetlenia, czujnik zbliżeniowy
Dźwięk:
Formaty audio:
AAC, AMR, APE, FLAC, M4A, MID, MP3, OGG, WAV
Pojedynczy mikrofon
Filmy wideo:
Formaty wideo:
3G2, 3GP, AVI, MKV, MOV, MP4
Dekoder: 1080p/30f/s
Koder: 1080p/30f/s
Usługa cloud:
Obsługiwana
Bateria:
2200mAh (standardowa)
System operacyjny:
Android Go (8.1)
W opakowaniu:
Neffos C5 Plus
Ładowarka
Przewód USB
Instrukcja szybkiej instalacji
Karta gwarancyjna
Środki ostrożności
Ekran testowanego Neffosa został wykonany w proporcjach 18:9 (2:1). Rozdzielczość to wartość 960×480 pikseli a więc nieźle, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo niską cenę tego smartfona. Kolory wyświetlacza są stonowane, nie jaskrawe – bardzo przyjemne dla oka, nie męczą wzroku.
Telefon został wyposażony w kamerę 2Mpx na przodzie. Co ciekawe filmy są zdecydowanie lepszej jakości. Bardzo wyraźnie uchwycają najmniejsze szczegóły nawet w szybkim ruchu. Poniżej film nagrany testowany telefonem podczas jazdy samochodem. Duży plus.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeżeli ustawimy telefon pod kątem obraz staje się już zamazany i niewyraźny. Kto jednak ogląda filmy pod kątem?
Bateria C5 Plus ma pojemność 2200mAh. Została załączona osobno. W celu poprawnego umiejscowienia jej w telefonie należy podnieść w odpowiednim miejscu tylną pokrywę.
Otwierając pokrywę naszym oczom ukazuje się miejsce na karty : 1 micro-SD oraz dwie karty micro-SIM. Po włożeniu kart możemy bezpiecznie umieścić baterię w miejscu jej przeznaczenia a następnie założyć tylną pokrywę. Wszystko pasuje do siebie idealnie, nic nie przesuwa się ani nie trzeszczy.
W przypadku gdy w telefonie znajdują się dwie karty SIM możemy bez przeszkód korzystać z obydwu bądź z jednej – wedle uznania. Wystarczy w Ustawieniach przejść do Sieci i Internetu a następnie wejść w Karty SIM. Dalej przesuwamy już suwakiem w celu włączenia bądź wyłączenia wybranej karty.
Telefon niestety pracuje w trybie dual card dual standby single pass. Oznacza to brak możliwości korzystania z dwóch kart w przypadku wykonywania połączeń lub korzystania z transmisji danych.
W trakcie testów akumulator trzymał długo, przy normalnym użytkowaniu 2 dni spokojnie. Przy mniejszym użytkowaniu, sporadycznym – o wiele dłużej.
C5 Plus posiada aparat główny 5Mpx. Zdjęcia robione neffos C5 Plus są w porządku kolory są stonowane i chłodne mogłyby być wyraźniejsze ale biorąc pod uwagę cenę smartfona nie oczekujmy cudów. Poniżej przykładowe zdjęcia.
Telefon wyposażony jest w funkcję HDR, przy okazji ostatnio testowanego modelu wspominaliśmy działanie tej funkcji. Pozwolę sobie przypomnieć o niej z poprzedniej recenzji.
High Dynamic Range polega na równomiernym sposobie doświetlania wszystkich elementów zdjęcia. Uściślając – zdjęcia wykonane w tym trybie są utrwalane 3-krotnie i korzystają z trzech różnych wartości ekspozycji, gwarantując nam tym samym wyważony stosunek światła do cienia. Przydaje się to zwłaszcza przy robieniu zdjęć w silnym słońcu lub np. w ciemnym pomieszczeniu. Tryb HDR zbalansuje nam różnice w świetle oraz uchwyci więcej detali.
Bluetooth 4.0 sprawuje się bez zarzutu. Parowanie odbywa się w dosłownie dwie sekundy, przesyłanie plików nie napotyka żadnych przeszkód.
Dźwięk jest w zupełności zadowalający, gdy podgłosimy film na maxa również daje radę. Tony są czyste a basy dobrze zaznaczone. W zestawie brakuje słuchawek więc w celu przeprowadzenia testu zostały użyte słuchawki innej firmy. Trzeba przyznać, że słucha się bardzo dobrze. Wokal brzmi czysto a dźwięki są wyraźne, nic nie trzeszczy. Słucha się naprawdę przyjemnie każdego rodzaju muzyki od rocka po symfonie Beethovena.
Telefon został wyposażony w Dual SIM- 2x karta Sim i 1 x microSD.
Sercem testowanego smartfona jest 4-rdzeniowy procesor MediaTek MT6580M 1.3 GHz (Arm Cortex-A7, 28nm). Układ graficzny telefonu to Mali-400.
Neffos C5 Plus działa pod kontrolą systemu Android 8.1 Oreo Go Edition. Dostępny jest w trzech różnych konfiguracjach: 512 MB RAM/8GB ROM; 1GB RAM/8GB ROM oraz w najlepszej – 1GB RAM/16 GB ROM.
Wszystkie aplikacje działają płynnie, nic się nie zawiesza.
Podsumowanie:
Neffos C5 Plus to zgrabny i lekki smartfon. 5,34-calowy wyświetlacz, rozdzielczość 960 x 480 pikseli, 4-rdzeniowy procesor MediaTek MT6580M, układ graficzny Mali-400. Zdjęcia i filmy dobrej jakości, połączenia głosowe bez zarzutu. Bluetooth również spisuje się świetnie. Telefon nie zamula, wszystko działa płynnie. Oczywiście moglibyśmy wymieniać bez końca dodatkowe cechy, które mógłby jeszcze posiadać idealny smartfon, jednak należy stale pamiętać o cenie. Tp-link łączy przystępną cenę z produktem, który w pełni spełni oczekiwania użytkownika i taki właśnie jest Neffos C5 Plus. Wyniki testu oceniamy zdecydowanie na plus.
Cena: ok. 200zł